A fost semnat contractul de concesiune pentru fostul cinematograf din Mediaș
Primarul municipiului Mediaș, Gheorghe Roman, a semnat contractul de concesiune pentru fostul cinematograf din centrul orașului, imobil situat în Piața Corneliu Coposu nr. 2A. Contractul a fost încheiat cu Horațiu Amedeo Negoiță, la sediul Primăriei Mediaș.
Potrivit informațiilor transmise de administrația locală, concesionarea imobilului a fost aprobată anterior prin Hotărârea Consiliului Local Mediaș nr. 11/2026, după o procedură de licitație publică desfășurată conform prevederilor legale.
Contractul a fost semnat pentru o perioadă de 25 de ani și vizează amenajarea și funcționarea unui cinematograf, alături de dezvoltarea unor alte funcțiuni compatibile cu specificul zonei.
Pentru locuitorii din Mediaș, proiectul poate însemna readucerea în circuit a unei clădiri cunoscute din zona centrală, dar și extinderea ofertei culturale și de petrecere a timpului liber. Primăria susține că demersul urmărește, totodată, valorificarea patrimoniului public și revitalizarea centrului orașului.
„Am semnat astăzi împreună cu domnul Negoiță un contract de concesiune pentru fostul cinematograf central. Îi urez mult succes și am speranța că, așa cum prevede contractul, va duce la bun sfârșit acest proiect, un proiect așteptat de către mulți medieșeni”, a declarat primarul Gheorghe Roman.
Sursa: Monitorul de Mediaș

