CUM TE POȚI DISTRA DE ZILELE ORAȘULUI TÂRGU MUREȘ

Ediţia din acest an al Zilelor tîrgumureşene are loc în perioada 18 – 24 mai. Programul celor 7 zile este următorul:

Luni, 18 mai:

Ora 14:00 – 20:00 – Filmele tîrgumureşenilor – cele mai apreciate filme din ultimele 12 luni, Cinematograful Arta
Ora 18:00 – „Voie bună în Tîrgu-Mureşul de odinioară” – în amintirea scriitorului tîrgumureşean Molter Karoly, Cafenea Zanza

Marți, 19 mai:

Orele 10:00 – 12:00 – Activităţi pentru copii și concurs de desene, Parcul Centrului Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 11:00 – piesă de teatru ,,Frumoasa din pădurea adormită” (secţia română), Parcul Centrului Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 14:00 – 20:00 – Filmele Tîrgumureşenilor – cele mai apreciate filme din ultimele 12 luni, Cinematograful Arta
Ora 15:00 – Ansamblul de balet din Miskolc, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mare
Ora 17:00 – 18:30 – Activităţi specifice cercetaşilor, Parcul Centrulului Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 18:00 – Seară de romanţe maghiare, Palatul Culturii – Sala Mare
Ora 19:00 – Spectacol de dans „Dirty Dancing”, Centrul Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 19:30 – „ Hoarda- Teatrul de dans din Europa Centrală”, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mică
Ora 20:30 – Concert de Jazz – formaţia „Dzsesztán” – Club Amnessia

Miercuri, 20 mai:

Ora 14:00 – 17:00 – Filmele Tîrgumureşenilor – cele mai apreciate filme din ultimele 12 luni, Cinematograful Arta
Ora 17:00 – Seară de folk, prezentatã de formaţia „Focul Viu”, Cinema Arta
Ora 17:00 – Concerte: Rusu Nicoleta, formaţiile The Pinwheels, New Proscenium, Midpoint, Escape, Alex & the Black Reavens, Polifon, Bronx, Kontrax, Prospek, Ruby, Parcul Municipal
Ora 18:00 – 19:30 – Activităţi specifice cercetașilor – grupa „Temerari” (10 – 14 ani), Parcul Centrului Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 19:00 – Gala Premiilor de Excelenţă „Pro Cultura”, Centrul Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 19:00 – Seară de şansonetă şi operetă, Palatul Culturii – Sala Mare
Ora 20:00 – „ Jurnale de Călătorie –Teatrul de dans din Europa Centrală”, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mare
Ora 21:00 – Concert în turnul cu ceas al Prefecturii Mureş

Joi, 21 mai:

Ora 13:00 – „Deschiderea târgului meşterilor populari şi expoziţie de flori”, Piața Trandafirilor
Ora 14:00 – Festin Gastronomic, în incinta Restaurantului Plaza, eveniment jurizat de Lady Chef România, doamna Cornelia Ghişoi şi preşedintele Euro-Toques România – Dumitru Burtea
Ora 17:30 – Concerte: Kilyen Ilka, Sava Negrean Brudaşcu, Corax, Zoltán Erika, Alex Velea, Antonia, Smiley, Parcul Municipal
Ora 19:30 – „Lecţia”, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mică

Vineri: 22 mai:

Ora 09:00 – 13:00 – Animaţie Cavalerească, P-ţa Teatrului
Ora 11:00 – Crosul „Clubul alergătorilor” – Ediţia I, Platoul Corneşti
Ora 11:00 – Proiecţii de filme de animaţie, Liceul de Artă
Ora 14:00 – 20:00 – Festivalul Filmului European, Cinematograful Arta
Ora 17:00 – Ansamblul Artistic Mureşul, Orchestra Laci csarda şi Abran Tibor, Dinu Iancu Sălăjanu, Formaţia Cover, Formaţia Vecker, Ruzsa Magdi, Elena, Delia, Parcul Municipal
Ora 17:00 – Vernisaj expoziţie de artă fotografică „Promenada Mureşană”, Complexul de agrement Weekend

Ora 19:00 – Ritualul Primăverii – Baletul din Szeged Ungaria, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mare
Ora 19:00 – Parallel – performance, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Parking

Sâmbătă, 23 mai:

Ora 09:00 – 13:00 – Animaţie Cavalerească, P-ţa Teatrului
Ora 10:00 – Povestea zoo (secția maghiară), Parcul Centrulului Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 10:00 – Conferinţă „F451 SOS Culturii şi Artelor”, Club 30 Cinema Arta
Ora 10:00 – Concert de chitară clasică, P-ţa Trandafirilor
Ora 11:00- Spectacol pentru copii– Trupa Zurli, Teatrul de vară ( în caz de vreme nefavorabilă Centrul Cultural ,,Mihai Eminescu”)
Ora 11:30- Vernisaj expoziţie mixtă de fotografie şi grafică „Poveştile oraşului”, Cinematograful Arta
Ora 12:00 – Premiera filmului documentar „Poveştile oraşului”, Cinematograful Arta
Ora 14:00 – 20:00 – Festivalul Filmului European, Cinematograful Arta
Ora 17:00 – Valorile sportului tîrgumureşean, Centrul Cultural „Mihai Eminescu”
Ora 17.00 – Ansamblurile Societăţii Culturale Mioriţa, Ansamblul Sonnenschein, Ileana Moldovan, Nelu Şopterean, Ansamblul Spice Mureşene, Ansamblul Zestrea, Ovidiu Furnea, Maria Moldovan, Anca Branea, Vigh Agnes, Defender, Bere Gratis și Gheorghe Zamfir, Cristi Minculescu & Iris şi Felicia Filip, Parcul Municipal
Ora 17:00 – „Seară de cântece şi Dansuri populare”, Ansamblul Mureşul
Ora 17:00 – Concert de chitară clasică jazz – invitaţi: Beke Istvan Ferenc, Tudor Gliga, Orosz David, P-ţa Teatrului – Amfiteatrul mic
Ora 18:00 – Concert de jazz – invitaţi: Ana Maria Galea & Friends, Vlad Popescu (baterie), Cristian Soleanu (saxofon), Adi Stoenescu (orgă), P-ţa Teatrului – Amfiteatrul mic
Ora 19:00 – Spectacol de teatru – „Dozsa”, Sala Studio
Ora 19:00 – Teatru dans – Ansamblul Artistic Profesionist Mureşul, Teatrul Naţional Tîrgu-Mureş – Sala Mare
Ora 19:00 – Concert de jazz – invitaţi: Sanem Kalfa (voce) – Turcia, George Dimitriu (chitară) – Olanda, P-ţa Teatrului – Amfiteatrul Mic
Ora 20:00 – Concert de jazz – invitaţi: Vlad Popescu (baterie), Cristian Soleanu (saxofon), Adi Stoenescu (orgă), P-ţa Teatrului – Amfiteatrul mic

Duminică, 24 mai:

Ora 09:00 – 13:00 – Animaţie Cavalerească, P-ţa Teatrului
Ora 11:00 – „În ghearele fascismului”, prelegere şi spectacol comemorativ: Karácsony Benő, Ligeti Ernő, Sinagoga
Ora 11:00- Lansarea volumului de carte „Orizont şi stil” de Lucian Blaga, Cinematograf Arta
Ora 12:00 – Povestea Zoo (secţia maghiară), Platoul Corneşti – Parc de joacă
Ora 13:00 – Frumoasa din pădurea adormită (secţia română), Platoul Corneşti – Parc de joacă
Ora 14:00 – 20:00 – Festivalul Filmului European, Cinematograful Arta
Ora 17:00 – Spectacol de teatru „Doi pe un balansoar”, Centrul Cultural ,,Mihai Eminescu”
Ora 19:00 – Spectacol de teatru – „Dozsa”, Sala Studio
Ora 17:30 – Concerte: Tankcsapda, Holograf, Toto Cutugno, Parcul Municipal
Ora 21:30 – Foc de artificii