Festivalul Sarmalelor la Praid (G)

Programul Festivalul Sarmalelor:

Joi, 20 septembrie
Decorarea locației
Elevii Școlii Generale Áprily Lajos împreună cu părinții decorează străzile Praidului!

Vineri, 21 septembrie
„Ziua Copiilor’’– Festivalul Sarmalelor pentru copii
09:00 Alergarea Ținutului Sovidek VI;
10:00 Campionatul de fotbal al copiilor – Cupa Sóhát Tini ed. a V-a (loc : Sala de sport);
11:00 Festivalul Sarmalelor pentru copii – Prezentarea echipelor participante;
12:00 Concursuri – jocuri de abilitate pentru copii;
14:00 Program pentru copii – Kozsik József ;
15:00 Jurizarea Minifestivalului Sarmalelor;
16:00 Festivitatea de premiere a minifestivalului şi concursului de decorare a străzilor;
17:00 PUFI – Program interactiv pentru copii;
18:00 Kamaszok Ifjúsági Szintársulat din Târgu Mureș – Prezentarea vieții adolescenților prin muzică;
18:30 Zumba;
20:00 Concert pentru copii – Csepregi Eva

Sâmbătă, 22 septembrie
Concursul culinar de preparat sarmale
07:30 Deşteptarea pe acordurile muzicii de fanfară;
09:30 Parada de deschidere – de la Salina Praid până la parcul central;
10:30 Ceremonia de deschidere – Discursul primarului Bokor Sandor;
11:00 Prezentarea echipelor participante la concursul culinar;
12:00 Programe: spectacole folclorice, dansuri și muzică populară;
15:00 Jurământul juriului – degustarea sarmalelor – jurizare;
16:00 Demonstrație militară din evul mediu – Ordinul Arany Griff Rend;
16:30 Demonstrația Arcașilor -Szirt Sasok din Ocana de Jos;
17:30 Ansamblul Focloric “Mureș ”_HU;
18:30 Capodoperele culinare – Festivitatea de premiere;
19:30 Formația Orokseg;
21:00 DJ Proiect ;
22:00 Dans și muzică în aer liber.

Duminică, 27 septembrie
A XXXX-A ÎNTÂLNIRE A FANFARELOR.
10:00 Campionatul de handbal al Ținutului Sării – Cupa de varză ed. a VI-a;
11:00 Adunarea și parada fanfarelor – centrul localității;
12:00 Urările de bun venit a persoanelor vârstnice;
12:30 Corul muzical din Praid;
13:00 Corul muzical din Ghimeș
13:30 Inaugurarea monumentului funerar Szász János, în onoarea conducătorului fanfarei din Praid;
14:30 Prezentarea fanfarelor;
17:00 Ansamblul de dans folcloric Maros;
18:00 Tamas Gabor;
19:30 Zoltan Erika;
21:00 Dupla Kave;
22:00 Foc de artificii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.