„IEŞIM ÎN STRADĂ PENTRU JUDECĂTORIE”

Afirmaţia îi aparţine primarului Sorin Megheşan care a declarat în faţa consilierilor locali că a depus memorii la toate instituţiile abilitate, Guvern, Preşedenţie, Parlament şi Consiliul Superior al Magistraturii pentru a explica importanţa Judecătoriei de la Târnăveni şi motivele pentru care această instituţie nu trebuie desfiinţată. Faţă de alte localităţi Judecătoria din Târnăveni dispune de un spaţiu propriu al Ministerului de Justiţie, de o schemă completă de personal şi de un număr mult mai mare de dosare comparativ cu alte instituţii similare propuse spre a fi desfiinţate în ţară. De asemenea Judecătoria din Târnăveni deserveşte o zonă importantă de pe valea Târnavei Mici. Primarul Sorin Megheşan a declarat că este pregătit să recurgă şi la proteste de stradă dacă nu se va ţine cont de importanţa acestei instituţii pentru Târnăveni. Conform unei propuneri a CSM, pentru reducerea cheltuielilor din justiţie conform normelor Uniunii Europene, Judecătoria din Târnăveni ar urma să fie desfiinţată iar cel mai probabil zona să fie arondată Judecătoriei din Luduş. Măsura ar atrage după sine cel mai probabil şi desfiinţarea Cărţii Funciare. Deocamdată nu s-a luat încă nicio decizie finală în acest sens.
