RecentStiri locale

Marţi a apărut o nouă sufoziune la salina Praid

A fost suplimentat numărul de muncitori la Praid, pentru recuperarea întârzierilor la lucrările de deviere a pârâului Corund.

Luni, oficialul de la SALROM a afirmat că întârzierile în derularea lucrărilor sunt cauzate de livrări întârziate de ţevi corugate şi de dificultăţile de sudare a acestora.

El a precizat că sudarea ţevilor corugate este realizată de echipe ale firmei furnizoare, motiv pentru care constructorul a transmis o adresă oficială către aceasta, solicitând trimiterea unei a treia echipe de sudori, având în vedere întârzierile în desfăşurarea lucrărilor.

În legătură cu livrarea ţevilor, oficialul SALROM a spus că luni seara mai erau de trimis 155 de metri liniari, ceea ce înseamnă 12 transporturi.

Nicolae Sebastian Şoltuz a menţionat că nivelul de salinitate al apei din subteran în cele două locuri de prelevare de probe este constant, la fel ca şi temperatura şi nivelul apei, nefiind motive de îngrijorare.

Acesta a adăugat că în marţi a apărut o nouă sufoziune în zona puţului Doja, într-o zonă cunoscută şi monitorizată, care nu are corespondent în mina veche, fenomenul fiind unul previzibil.

Şi prefectul judeţului Harghita, Petres Sandor, a precizat că luni nu au fost înregistrate evenimente care să fi crescut riscul pe care autorităţile l-au anticipat şi pentru care s-au pregătit, dar măsurile de siguranţă şi evacuare rămân în vigoare.

Prezent la conferinţa de presă, Răzvan Obreja, şef Serviciu Situaţii de Urgenţă în cadrul Administraţiei Bazinale de Apă Mureş, a spus că monitorizările cantitative şi calitative efectuate pe cursurile de apă arată că au existat mici fluctuaţii în nivelul conductivităţii şi al salinităţii, care s-a menţinut ca în zilele precedente. AGERPRES