Stiri locale

MINISTRUL SĂNĂTĂȚII A FOST LA TÂRNĂVENI SĂ DISCUTE SITUAȚIA SPITALULUI

Întâlnirea a avut loc vineri la ora 16.30 în sala de ședințe a Primăriei din Târnăveni, iar alături de ministrul sănătății Eugen Nicoalescu a mai participat secretarul de stat A.Pană, senatorul Akos Mora, președintele Consiliului Județean Ciprian Dobre, primarul Sorin Megheșan și cadre medicale din cadrul spitalului din Târnăveni. Tematica discuțiilor a fost soarta Judecătoriei, starea economică a orașului și găsirea unor căi de redresare, mutarea secției de pediatrie în incinta spitalului, situația secției de psihiatrie și a spitalului în general. Ministrul și-a exprimat speranța ca posturile de conducere ale spitalului să fie ocupate prin concurs de către oameni competenți, fiind subliniată și lipsa unui director medical în cadrul instituției timp de mai mulți ani. Concluziile discuțiilor vor fi anunțate ulterior.