O FEMEIE A MURIT DE GRIPĂ PORCINĂ ÎN MUREŞ

O femeie în vârstă de 50 de ani, care a decedat la Clinica de Boli Infecţioase din Târgu Mureş, după ce a fost diagnosticată cu gripă porcină, suferea şi de alte afecţiuni grave, a declarat, directorul medical al Spitalului Clinic Judeţean Mureş, dr. Ovidiu Gîrbovan. Acesta a arătat că femeia a fost internată în data de 24 ianuarie, cu diagnosticul de pneumonie bazală dreaptă, însă întrucât medicii suspicionat şi gripă în cazul pacientei, au prelevat probe şi le-au trimis la Institutul Cantacuzino din Bucureşti. Ovidiu Gîrbovan a adăugat că femeia suferea de o insuficienţă renală cronică şi avea un diabet dezechilibrat, glicemia înregistrată la internarea în spital fiind de peste 600mg/dl. „Pe parcursul internării starea femeii s-a înrăutăţit, iar în 27 ianuarie a fost transferată la Clinica ATI. Între timp s-a izolat virusul şi au venit analizele cu AH1N1 pozitiv. Starea i s-a înrăutăţit în continuare, iar în noaptea de vineri spre sâmbătă a decedat”, a precizat dr. Ovidiu Gârbovan. Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Mureş, dr. Adrian Mureşean, a declarat, în această seară, că decesul femeii ar fi survenit din cauza comorbidităţilor, adică a bolilor asociate şi că până în prezent nu mai există nicio suspiciune de gripă de tip AH1N1.
Tirgumureşeanul
