Prima parcare subterană, în valoare de peste 35 milioane de lei, se va finaliza în 2027 la Târgu Mureș
Prima parcare subterană din judeţul Mureş, care va fi construită în centrul municipiului Târgu Mureş, cu o valoare de peste 35 milioane de lei, se va finaliza în prima parte a anului 2027, după ce obţinerea avizelor a durat 18 luni, a anunţat, miercuri, primarul Soos Zoltan, într-o conferinţă de presă.
„Suntem la prima parcare subterană a municipiului Târgu Mureş la care s-a început execuţia în luna iunie 2025. Circa şase luni a durat mutarea utilităţilor, având în vedere că erau 14 tipuri de utilităţi pe teren şi fiecare separat trebuia contractat avizat. Aşadar, în decembrie am ajuns la pregătirea efectivă a şantierului şi în luna ianuarie anul curent au început săpăturile şi lucrările la pereţi simulaţi. Deci acum se face structura de beton în adâncime, după care va începe adâncirea propriu-zisă a gropii unde va fi construită structura parcării subterane, respectiv amenajări de suprafaţă care vor urma pe parcursul anului viitor. Lucrările sunt în grafic, deci au fost contractate pe 24 de luni. O să fie o prelungire având în vedere că avizele au fost foarte dificil obţinute, numai la mediu am fost blocaţi opt luni, ceea ce ar fi durat în mod mod normal 30-60 de zile. Dar asta este o problemă a României în general, fiind vorba de construcţii de autostradă, orice tip de infrastructură, din păcate, lipsa de personal de specialitate, de comisii şi fel de fel de instituţii de stat care prelungesc aceste avize ani de zile până se obţin. Dar aici am trecut cu bine, în 18 luni am reuşit să obţinem toate avizele şi suntem în perioada de execuţie”, a declarat primarul din Târgu Mureş, Soos Zoltan, într-o conferinţă de presă.
Edilul estimează că parcarea se va finaliza la începutul anului 2027, arătând că, pentru a face o comparaţie, „obţinerea avizelor durează 20 de luni, execuţia cam 12-14 luni”.
Studiul de fezabilitate pentru proiectul parcării subterane din Târgu Mureş a avansat o sumă de peste 35 de milioane de lei până la finalizarea structurii, care va fi urmat de amenajarea de suprafaţă, respectiv a străzilor adiacente Enescu, Primăriei, Baladei şi intersecţia cu strada Cuza Vodă.
„Preţul final de execuţie al parcării, cu toate străzile, trotuarele, amenajările, va fi undeva la 52-53 milioane de lei. Fondurile sunt din bugetul propriu al Primăriei, ceea ce înseamnă reparaţiile de drumuri, construcţiile de drumuri interne nu prea se finanţează din fonduri europene, nici parcările subterane supraetajate. Dar ele fiind generatoare de venit, pe baza calculelor, în circa 7-8 ani, se recuperează suma de investiţie (…). În momentul de faţă în acest parking sunt preconizate circa 290 de parcări subterane. Dacă ne referim la zona zero a oraşului, unde sunt peste 10 străzi, plus centrul, sunt 360 de locuri de parcare”, a subliniat primarul Soos Zoltan.
Reprezentanţii companiei constructoare susţin că lucrările la prima parcare subterană din Târgu Mureş decurg conform planului, iar în final vor fi 290 de locuri de parcare, cu 40 de locuri în plus faţă proiectul iniţial. AGERPRES

