PROTOCOALE DE COLABORARE CU ASOCIAŢII CULTURALE

Consilierii locali au aprobat în şedinţa de joi, 27 februarie, protocoale de colaborare cu trei asociaţii culturale, care au ales această formă de colaborare cu Primăria. Într-o şedinţă anterioară consilierii au votat un proiect prin care li se impune asociaţiilor să aleagă varianta de colaborare cu Primăria, fie printr-un protocol ori prin intermediul legii 350 care oferă finanţare nerambursabilă conform unui proiect.
În şedinţa de joi Consiliul Local a aprobat protocoale de colaborare cu Asociaţia Armonia care reprezintă fanafara Armonia, Asociaţia Junii Târnavei care reprezintă Ansamblul de dansuri Junii Târnavei şi Asociaţia Tineretului Maghiar reprezentanta Ansamblului de dansuri Kokenes.
Anul trecut prin intermediul protocoalelor de colaborare Primăria a asigurat finanţare pentru transportul ansamblurilor şi fanfarei la festivaluri internaţionale din străinătate.
