Târnăveni a marcat 35 de ani de înfrățire cu orașul maghiar Hajdúszoboszló
Municipiul Târnăveni a marcat, sâmbătă, 16 mai, împlinirea a 35 de ani de la înfrățirea cu orașul maghiar Hajdúszoboszló, parteneriat început în 1991 și ajuns în 2026 la un moment aniversar important pentru relațiile dintre cele două comunități. Pentru Târnăveni, evenimentul a readus în atenție una dintre cele mai vechi colaborări externe ale municipiului și legăturile administrative și culturale construite în ultimele trei decenii și jumătate.
Programul aniversar a început vineri, odată cu sosirea delegațiilor, iar momentul central a fost programat pentru 16 mai, la Casa de Cultură „Mihai Eminescu”. În program au figurat deschiderea evenimentului, discursurile autorităților locale, rularea unui film documentar, un moment festiv cu înmânare de plachete și schimb de cadouri, precum și un program cultural-artistic urmat de socializare. Manifestările erau programate să se încheie în 17 mai, la plecarea delegațiilor.


























