RecentStirea zileiStiri locale

Târnăveni marchează 35 de ani de înfrățire cu orașul maghiar Hajdúszoboszló

Municipiul Târnăveni va marca, în 16 mai, împlinirea a 35 de ani de la înfrățirea cu orașul maghiar Hajdúszoboszló, parteneriat început în 1991 și ajuns în 2026 la un moment aniversar important pentru relațiile dintre cele două comunități.

Programul aniversar anunțat pentru Târnăveni începe în 15 mai, cu sosirea delegațiilor. Momentul central este programat pentru 16 mai, de la ora 10:00, la Casa de Cultură „Mihai Eminescu”, unde sunt prevăzute deschiderea evenimentului, discursurile autorităților locale, rularea unui film documentar, un moment festiv cu înmânare de plachete și schimb de cadouri, precum și un program cultural-artistic, urmat de socializare.

Manifestările se vor încheia în 17 mai, când este programată plecarea delegațiilor.Aniversarea marchează prietenia dintre cele două orașe, începută în 1991.

Pentru comunitatea locală, aniversarea readuce în atenție una dintre colaborările externe de durată ale municipiului și legăturile administrative și culturale construite în ultimele trei decenii și jumătate.