TRISTEȚE LA TÂRGU MUREȘ. ASA A PIERDUT TITLUL

Mureşenii au fost campioni la pauză, atunci când aveau 1-0 în meciul cu Oţelul Galaţi după un gol reuşit din penalty de Gabi Mureşan. În acest timp, la Iaşi scorul era egal, 0-0, în condiţiile în care Steaua avea nevoie de victorie pentru a anula un posibil succes al mureşenilor şi a-şi putea apăra titlul de campioană.

În a doua repriză, însă, elevii lui Liviu Ciobotariu nu au mai avut determinarea din prima parte şi au fost egalaţi de către moldoveni prin golul lui Tudorie. Cum în Moldova scorul a rămas egal până la final, roş-albaştrii de la Târgu Mureş aveau nevoie de un singur gol pentru a ieşi campioni. Aceştia s-au aruncat în atac, însă portarul oaspeţilor a fost de neînvins la ocaziile lui Voiculeţ şi Gabi Mureşan, iar în al cincilea minut de prelungire gălăţenii au dat lovitura pe contraatac, prin reuşita lui Tavares. Scor final 2-1 pentru Oţelul, care a trimis titlul în curtea Stelei, echipă ce a terminat campionatul cu trei puncte în faţa celor de la ASA Târgu Mureş.