Vezi care e programul la Festivalul Sighișoara Medievală

sighisoara
Festivalul Sighișoara Medievală a ajuns la cea de-a 23-a ediție, tema din acest an fiind „Menestreli și Trubaduri – 5 secole de muzică și teatru medieval„, ediție organizată în memoria lui Sergiu Nicolaescu.

Festivalul se desfășoară după programul următor:

JOI 23 IULIE 2015

Cetatea Medievală, Piața O.Goga & Sigma
10.00 Instalarea Corturilor Meșteșugărești
19.00 Deschiderea Oficială a Târgului Meșteșugăresc
19.30 Instalarea ecranelor de proiecție (1 Piața Sigma, 1 Piața Cetății), 3 scene cu sunet și lumină
20.00 Instalarea Corturilor Cavalerești
22.30 Întalnirea de taină a meșteșugarilor
Sala festivă a primăriei
17.30 Întrunire ,,Lumea medieval-artistică și importanța târgurilor meșteșugărești în accepțiunea presei”
18.00 Lansarea Proiectului Sighișoara Medievală – Primul festival medieval din România înscris în cursa recordurilor mondiale
Candidată pentru: Cea mai mare spadă ornamentală ridicată într-un festival medieval, cel mai mare covrig rotund realizat într-un festival medieval, cel mai mare drapel suspendat într-un festival medieval, cea mai mare mască populară românească
18.10 Sighișoara Medievală – Decernarea titlurilor MedievArtFest Sighișoara secțiunea Arte și Meșteșuguri populare
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander)
21.00 Proiecție de film – ,,Mihai Viteazul” Regia Sergiu Nicolăescu

VINERI 24 IULIE 2015

Sala festivă a primăriei
20.00 Moment dedicat In Memoriam Artistului Sergiu Nicolaescu Intâlnire cu Ioan Cărmazan Președinte U.A.R.F.
20.30 Sighișoara Medievală – Decernarea diplomelor de Excelență MedievArtFest Sighișoara – Trecutul și prezentul în viziunea inițiatorilor Festivalului de Artă Medievală din Sighișoara în perioada anilor 1990 raportat noilor orientări din 2015
Cetatea Medievală, Piața O.Goga & Sigma
10.00 Instalarea Taberelor Cavalerești
11.00 Animație Medievală
17.00 Marea paradă de deschidere (Centru, Cetatea Sighișoara)
21.00 Proiecție de film – ,,Nemuritorii” Regia Sergiu Nicolaescu
Piața Francois Villon (Piața Cetății)
17.30 Semnarea celor 7 Hrisoave secrete – Ordine cavalerești și formațiuni medievale
18.00 Deschiderea oficială a festivalului – Toată suflarea festivalului
18.45 Spectacol cu steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
19.15 Desfășurarea Steagului și Transportul solemn MedievArtFest Sighișoara (Moment Cartea Recordurilor)
19.45 Concert Hipnotique – București
20.30 Recital Truverii – București
21.15 Concert Nomen est Omen – București
22.00 Recital Eriney – Bulgaria
22.45 Concert Corvinia – Hunedoara
23.30 Concert Holloenek – Ungaria
00.15 Retragere cu Torțe – Toată suflarea festivalului
Piața Vlad Țepeș
19.15 Desfășurarea Steagului MedievArtFest Sighișoara și Salutul de Onoare către Municipiul Sighișoara
19.45 Recital Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara
20.30 Dansuri Medievale – Trupa Nosa – Bistrița
21.15 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup
22.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
Piața Anton Pann (Piața Boema)
19.45 Fragmente din Tartuffe de Moliere – Trupa Cameleon – Sighișoara
20.30 Spectacol de Teatru Medieval – Trupa Green Entertainment – Sighișoara
21.15 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
Piața Petöfi Sandor
18.30 Animație medievala pentru copii – Cavalerii din Carpati – Deva
19.15 Animație medievală Medieval Art – București
19.45 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Hai-Hui – București
20.15 ,,Prințesa și Porcarul” (partea I) Trupa Cameleon – Sighișoara
21.00 Recital Terra Alba – Buzău
Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)
19.45 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
20.45 Spectacol Medieval – Ordinul Chigot – Bulgaria
21.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

SÂMBĂTĂ 25 IULIE 2015

Piața Francois Villon (Piața Cetății)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.00 Animație Medievală – Taberele Cavalerești
12.00 Toboșarul Cetății – Bine ați venit în Cetatea Sighișoara!
12.15 Școala de dans – Ordinul Cavalerilor Lup
13.00 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
13.45 Școala micilor cavaleri – Ordinul Cavalerilor Lup
14.30 Pauză tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
16.45 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
17.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria
18.30 Concert Hipnotique – București
19.15 Concert Nomen est Omen – București
20.00 Concert Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara
20.45 Concert Bordo Sarkany – Ungaria
21.30 Concert Holloenek – Ungaria
22.15 Concert Ad Hoc – București
23.00 Spectacol cu foc Trupa Sirius – Bistrița
23.40 Concert Bucovina – Iași
00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
00.40 Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului
01.00 Toboșarul Cetății – Liniștea domnește în Sighișoara!
Piața Vlad Țepeș
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.30 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
12.00 Ipostaze muzicale medievale Nomen est Omen – București
12.45 Școala stegarilor medievali – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
13.30 Școală de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița
14.30 Pauză tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.00 Animație Medievală – Cavalerii din Carpati – Deva
17.45 Recital Huniadi Cantores – Hunedoara
18.30 Animație medievală – Medieval Art – București
19.15 Recital Terra Alba – Buzău
19.45 Recital Truverii – București
20.15 Spectacol cu stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
20.45 Spectacol Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup – Tîrgu-Mureș
21.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
22.15 Concert Eriney – Bulgaria
00.30 Garda Festivalului Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
Piața Anton Pann (Piața Boema)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.30 Farsă populară – Trupa Schema
12.15 Animație medievală – Cavalerii din Carpati – Deva
13.00 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
13.30 Recital Terra Alba – Buzău
14.30 Pauză tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.00 Medieval Art – București
18.00 Incursiuni în Muzica Medievală – Truverii
18.30 Școala Scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
19.15 Spectacol de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița
20.00 Fragmente din Tartuffe de Moliere – Trupa Cameleon – Sighișoara
00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu
Piața Petöfi Sandor
10.00 Școala micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati – Deva
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu
12.30 Teatru pentru copii – Compania Hai-Hui – București
13.30 Prințesa și Porcarul (partea a II-a) – Trupa Cameleon – Sighișoara
14.30 Pauza tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu
17.45 Concursul micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati – Deva
18.45 Farsă populară pentru copii – Compania Hai Hui – București
19.30 Povesti pentru copii – Medieval Art
00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu
Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu
14.30 Pauza tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.00 Trupa pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
18.45 Toboșarul Cetății – Turnul cu ceas – Istorie Sighișoreană
19.00 Crezul Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
19.45 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup
20.30 Personaje de legendă și poveste – Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu
00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander)
21.00 Proiecție de film – „Mircea” Regia Sergiu Nicolaescu

DUMINICĂ 25 IULIE 2015

Piața Sigma
09.00 Realizarea celui mai mare covrig rotund (Moment Cartea Recordurilor – diametru 20m)
Piața Francois Villon (Piața Cetății)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.00 Animație Medievală – Taberele Cavalerești
12.00 Toboșarul Cetății – Bine ați venit în Cetatea Sighișoara!
12.15 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
13.00 Școala de muzică medievală – Nomen est Omen – București
13.45 Școala micilor cavaleri – Ordinul Cavalerilor Lup
14.30 Pauză tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
17.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria
18.30 Concert Nomen est Omen – București
19.15 Concert Bordo Sarkany – Ungaria
20.00 Concert Ad Hoc si Flavius Hosu – București
20.45 Concert Holloenek – Ungaria
21.30 Spectacol Cavaleresc și proiecție – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
22.15 Spectacol cu foc Trupa Sirius – Bistrița
23.00 Foc de artificii
23.10 Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului – Liniștea domnește în Sighișoara!
Piața Vlad Țepeș
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.30 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
12.45 Școala stegarilor medievali – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
13.30 Școală de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița
14.30 Ridicarea celei mai mari spade (Moment Cartea Recordurilor – h 4m)
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.45 Recital Huniadi Cantores – Hunedoara
18.30 Animație Medievală – Ordinul Cavalerilor Cerb – Sighișoara
19.15 Spectacol cu stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu
20.00 Recital Terra Alba – Buzău
20.45 Recital Truverii – București
21.30 Concert Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara
22.15 Concert Eriney – Bulgaria
Piața Anton Pann (Piața Boema)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
11.30 Farsă populară – Trupa Schema & Teatrul Portabil
12.15 Animație medievală – Ordinul Cavalerilor Cerb – Sighișoara
13.00 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București
13.45 Recital Terra Alba – Buzău
14.30 Pauză tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
17.00 Incursiuni în Muzica Medievală – Truverii – București
17.45 Farsă populară – Trupa Schema
18.30 Școala Scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș
19.15 Spectacol de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița
20.00 Fragmente din Tartuffe – Trupa Cameleon
Piața Petöfi Sandor
10.00 Școala micilor arcași – Cavalerii din Carpati – Deva
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
12.30 Teatru pentru copii – Compania Hai-Hui
13.30 Prințesa și Porcarul – Trupa Cameleon (partea a II-a)
14.30 Pauza tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
17.00 Jocuri și concursuri pentru copii – Medieval Art – București
17.30 Concursul micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati
18.00 Școală de dans – Ordinul Cavalerilor Lup
18.45 Farsă populară pentru copii – Compania Hai Hui
19.30 Povesti pentru copii – Ordinul Cavalerilor Lup
Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)
10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
14.30 Pauza tehnică
16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach
17.00 Trupa pe picioroange – Trupa Fără Nume
18.45 Turnul cu ceas – Istorie Sighișoreană cu Toboșarul Cetății
19.00 Personaje de legendă și poveste – Ordinul Cavalerilor Artgotica
19.45 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup

EXPOZIȚII, LANSĂRI DE CARTE, CONFERINȚE, CONCERT DE ORGĂ

Expoziție de grafică și pictură – C.C. Lucian Blaga – Sebeș
Cetăți din România – Bastioane ale Culturii și Artelor
Muzeul de Istorie Sighișoara – Vineri – Ora 16.00, Sâmbătă, Duminică – Ora 11.00

Expoziție de Reclame românești din secolul XIX – Ucu Bodiceanu
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander)
Vineri – Ora 16.30, Sâmbătă- Duminică – Ora 11.00

Expoziţie de arte vizuale „Amor Vincit Omnia”
Galeria de Artă Contemporană Turnul Fierarilor – Vineri, Sâmbătă, Duminică Ora 10.00

Expoziția de arte plastice “Cele 4 zări” Asociația Artiștilor Plastici Alma Mater Castrum Sex Sighișoara
Galeria de Artă Contemporană Turnul Fierarilor – Vineri, Sâmbătă, Duminică Ora 11.00

Lansări de Carte
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Vineri Ora 17.00
,,Codul lui Dracula” Ștefan Găitănaru
,,Ghidul României misterioase” Cristian Cocea
,,Scriere” Dan Lotoțchi

Conferință Simbolismul LABIRINTULUI şi regăsirea centrului Conferenţiar Liliana Brat – Noua Acropolă
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 12:30

Conferință Secolul XXI: Ev mediu sau Renaştere? Conferenţiar Laurenţiu Plăcintă – Noua Acropolă
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 12:30

Conferință Internațională Cultură, Tradiție, Societate – o cercetare interdisciplinară, Sighișoara 2015
Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 16.30
Societatea Română de filosofie, inginerie și tehnoetică, Grupul de Reading Limitele Cunoașterii, Ordinul Cavalerilor Lup, Teatrul Scena.

Concert de Orgă
Biserica Mănăstirii – Duminică Ora 14.00