ZIUA MEDIULUI LA COLEGIUL TEHNIC

Întreaga planetă sărbătoreşte la 5 iunie Ziua Mondială a Mediului Înconjurător.
5 iunie aminteşte de ziua deschiderii Conferinţei Naţiunilor Unite asupra Mediului Uman (Stockholm, 1972), care a dus la înfiinţarea Programului Naţiunilor Unite pentru Mediu – UNEP.
Ziua Mediului este momentul perfect de a reflecta cu privire la ceea ce facem pentru a ajuta la protejarea mediului. Este responsabilitatea noastră ca cetăţeni de a avea grijă de ceea ce ne înconjoară şi de a asigura supravieţuirea tuturor într-un mod echilibrat. Sloganul din acest an a Zilei Mondiale a Mediului este „Ridică vocea ta, nu nivelului mării“ (Raise your voice, not the sea level), este o campanie împotriva schimbărilor climatice.
Cu aceasta ocazie în cadrul COLEGIULUI TEHNIC TÂRNĂVENI s-au desfășurat in saptamana 02-05 IUNIE diverse activități de informare și conștientizare prin care s-a dorit marcarea acestui eveniment. Astfel, ținând cont de importanţa care trebuie acordată reciclării materialelor refolosibile, pentru că orice material pe care îl aruncăm îşi are preţul său, nu numai pentru noi, ci şi pentru generaţia viitoare, elevii de la Colegiul Tehnic Târnăveni, coordonați de cadrele didactice s-au implicat în Campania națională de colectare selectivă „Baterel și Lumea NON-E, colectând deșeuri electronice , electrocasnice și baterii. Participând la această campanie elevii au învățat să fie responsabili și în felul acesta vor ajuta la conservarea, protecția și îmbunătățirea calității mediului în care trăiesc.
În ziua de 5 iunie elevilor li s-a prezentat un material Power Point având ca temă importanța protecția mediului înconjurător, aplicându-se și chestionare .
Activitățile au fost organizate de către profesorii: Chiș Elena, Mathe Maria , Ignat Minerva, Bogdan Mirela, Podar Mihaela.
Realizarea acestei activități a fost posibilă cu sprijinul direcțiunii Colegiului Tehnic Târnăveni în prezența prof. Csiszar Eugenia.
